Piękne, zdrowe i lśniące włosy – to marzenie zarówno wielu kobiet, jak i mężczyzn. Niestety wskutek wielu chorób, problemów hormonalnych, predyspozycji genetycznych lub starzenia wiele osób traci włosy. Zazwyczaj jest to sytuacja bardzo trudna i krępująca. Na pomoc przychodzą peruki, które wiele osób postrzega jako coś sztucznego i nie naturalnie wyglądającego. Jednak na przestrzeni lat zaszły bardzo duże zmiany w wyglądzie, jakości i materiałach używanych do wykonywania peruk.

Przejdź do sklepu

Peruki kiedyś i dziś

Można powiedzieć, że peruki towarzyszą ludziom „od zawsze”. Już starożytni Egipcjanie golili sobie głowy zastępując naturalne włosy perukami i robili to głównie ze względów estetycznych, ale również ku ochronie przed promieniami słonecznymi. Do ich produkcji stosowano zarówno naturalne włosy, jak i wełnę i włókna liści palmowych. W Egipcie posiadanie peruki świadczyło o wysokim statusie społecznym. Świetność peruk przypada na XVI i XVII wiek, jednak największą popularność zyskały w XVIII wieku dzięki Ludwikowi XVI. W tamtych czasach peruki świadczyły o zamożności właściciela oraz jego pozycji w społeczeństwie. W imperium brytyjskim w XVIII wieku peruki były ważnym elementem w strojach prawników, sędziów oraz wyższego duchowieństwa. Ponadto w imperium brytyjskim, poza perukami wykonanymi z włosia naturalnego i syntetycznego, powszechne były również peruki wykonane z włosia końskiego.

W obecnych czasach peruki noszone są głównie ze względów medyczno-estetycznych, na przykład w przypadku utraty włosów spowodowanych różnymi schorzeniami bądź skłonnościami genetycznymi. Bardzo często jednak, poza względami medycznymi, peruki wykorzystywane są przez artystów występujących na scenie, są elementami wchodzącymi w skład strojów na balach kostiumowych lub imprezach tematycznych.

peruka syntetyczna ombre blond krótka

peruka syntetyczna ombre blond krótka

Peruki syntetyczne czy naturalne?

Kiedy stajemy przed wyborem kupna peruki, często pojawia się pytanie co wybrać – peruki syntetyczne czy naturalne? Niezaprzeczalną zaletą peruk syntetycznych jest ich cena – są dużo tańsze niż peruki z włosów naturalnych. Niestety mają też swoje wady – ich główną wadą jest trwałość. Niestety syntetyczne peruki nie słyną z trwałości, ponadto mają skłonność do plątania się i mechacenia. Peruki z naturalnych włosów słyną z wytrzymałości, wysokiej jakości wykonania oraz lepszego wyglądu – zdecydowanie bardziej przypominają naturalne włosy, pasma nie plączą się i nie mechacą. Dodatkowo peruka z naturalnych włosów dużo lepiej poddaje się stylizacji.

Jeśli jednak zależy nam na jak najbardziej naturalnym wyglądzie, powinniśmy wybrać perukę z naturalnych włosów. Ogromną zaletą tych peruk jest fakt, że są podatne na różnego rodzaju stylizacje – prostowanie, kręcenie, a nawet delikatne farbowanie oraz strzyżenie. Peruki syntetyczne, ze względu na użyte materiały, nie nadają się do stylizacji wykorzystujących wysoką temperaturę, nie można ich też farbować.

Z jakich materiałów produkowane są peruki syntetyczne?

Aktualnie najpopularniejszym materiałem na rynku jest kanekalon, ale poza nim, istnieje jeszcze kilka materiałów wykorzystywanych do produkcji peruk syntetycznych. Są to:

 • Modacrylic – materiał syntetyczny składający się z akrylu i polimerów. Jego największą zaletą jest wytrzymałość, miękkość i zachowywanie naturalnego kształtu po praniu. Ponadto świetnie imituje naturalny wygląd włosa, szybko wysycha, jest podatny na stylizacje i nie płowieje pod wpływem promieniowania UV,
 • Futura Fiber – jest to włókno syntetyczne o bardzo wysokim poziomie wytrzymałości, zbliżonym do włosów naturalnych. Jest to materiał bardzo wytrzymały na działanie wysokich temperatur, a więc nadaje się do wszelkich stylizacji – nawet tych z użyciem prostownicy czy lokówki, jednak nie zaleca się farbowania peruk zrobionych z tego materiału,
 • Ultima Fiber – jest to materiał syntetyczny najbardziej zbliżony wyglądem do włosów naturalnych. W praktyce niemożliwe jest odróżnienie peruki zrobionej z włókien ultima fiber od peruki wykonanej z włosia naturalnego, ponieważ zarówno w wyglądzie, jak i dotyku są do siebie bardzo zbliżone,
 • Kanekalon – materiał syntetyczny najczęściej wykorzystywany w produkcji peruk. Wyglądem przypomina włosy naturalne, a jego zaletą jest wysoka odporność na działanie promieniowania słonecznego oraz uszkodzenia mechaniczne. Wielu klientów decyduje się na peruki wykonane właśnie z tego materiału, ponieważ świetnie imituje naturalny wygląd włosów, a ponadto peruki wykonane z kanekalonu są tańsze niż te wykonane z włosia naturalnego.

Peruki syntetyczne, mimo, że świetnie imitują naturalny wygląd włosa i są dużo tańsze niż peruki naturalne – są również mniej wytrzymałe, a co za tym idzie – częściej trzeba je wymieniać na nowe. Zwykle po upływie 1 roku należy wymienić syntetyczną perukę na nową. W przypadku peruk naturalnych ich żywotność wynosi nawet kilka lat.

Jak wybrać perukę?

Jeśli podjęliśmy już decyzję o tym jaki rodzaj peruki wybierzemy – z włosów naturalnych czy syntetycznych, przychodzi pora na wybór jej koloru oraz długości. Najlepiej wybrać taką perukę, w której czujemy się najbardziej komfortowo, ale istnieje niepisana zasada dobierania danej fryzury do kształtu twarzy. Wyróżniamy kilka kształtów twarzy:

 • Okrągłą – w takim przypadku najlepiej wybrać perukę, która wysmukli i wydłuży naszą twarz. Dobrze będzie wyglądać peruka z delikatną grzywką,
 • Kwadratową – tutaj dobrze sprawdzi się peruka z wycieniowanymi pasmami lub prostą grzywką,
 • Owalną – w przypadku takiego kształtu twarzy świetnie sprawdzają się peruki o długości włosów do ramion,
 • Pociągłą – najlepszą fryzurą do tego kształtu twarzy będą luźno opadające, delikatne i proste pasma włosów,
 • W kształcie serca – do tego kształtu twarzy pasuje właściwie każdy rodzaj fryzury.

Peruka syntetyczna vs peruka naturalna – cena

Ceny peruk z włosów syntetycznych i naturalnych znacznie się różnią. Różnica ta wynika z użytych materiałów, a jak wiadomo, włosy naturalne są dużo droższe niż włókna syntetyczne wykorzystywane do produkcji peruk.

Ceny peruk syntetycznych wahają się od 300 zł do 1600 zł, natomiast peruki naturalne to już wydatek rzędu od 2500 zł do nawet 5000-6000 zł. Ceny peruk naturalnych zależą głównie od rodzaju włosów użytych do ich wykonania, długości oraz tego czy zostały wykonane maszynowo czy ręcznie.

Jak należy dbać o perukę?

Peruka, tak samo jak naturalne włosy, wymaga codziennej pielęgnacji. Perukę należy delikatnie czesać, a przed jej założeniem dobrze ją spryskać specjalną mgiełką, dzięki której włosy nie będą się nadmiernie elektryzować. Peruki syntetycznej nie można myć nadmiernie często – najlepiej co 2 tygodnie (a minimum raz w miesiącu) specjalistycznym szamponem. Po umyciu perukę należy osuszyć delikatnie ręcznikiem, a następnie pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Należy pamiętać, aby nie czesać mokrej peruki! Po wysuszeniu wystarczy ułożyć ją palcami, a peruka powinna wrócić do swojego pierwotnego kształtu. Peruka naturalna wymaga częstszego czyszczenia – średnio raz lub dwa razy w tygodniu. Mycie peruki naturalnej, jak i jej suszenie wykonujemy tak samo, jak w przypadku peruk syntetycznych.

Gdzie kupić perukę?

Peruki syntetyczne różnią się długością, kolorem, jakością wykonania oraz materiałami użytymi do ich produkcji. W peruki możemy zaopatrzyć się w wielu miejscach, między innymi w internecie, sklepach medycznych oraz salonach z perukami. Gdzie najlepiej kupić perukę?

Najlepszym wyborem będzie specjalistyczny sklep z perukami. W sklepach specjalizujących się w sprzedaży tego typu produktów jest największy wybór peruk, ich kolorów i długości. Ponadto sklepy te dają możliwość zaopatrzenia się zarówno w peruki dla osób chcących zmienić swój wygląd „na chwilę”, jak i dla osób, które planują zakup peruki na dłuższy czas ze względu na utratę włosów wskutek postępującej choroby czy starzenia się organizmu. Dodatkowo sklep specjalistyczny poza perukami posiada w swojej ofercie akcesoria oraz artykuły do pielęgnacji peruk, takie jak szampony, odżywki i balsamy oraz szczotki i grzebienie. Ponadto w sklepach specjalistycznych możemy liczyć na fachowe doradztwo i pomoc.

Jednym ze specjalistycznych miejsc jest sklep z perukami tanieperuki.pl. Sklep ten posiada ogromny wybór peruk naturalnych z włosów europejskich, peruk syntetycznych z kanekalonu i materiałów sztucznych, peruk mieszanych z włosów naturalnych i syntetycznych wysokiej jakości.

peruki syntetyczne pielęgnacja

peruki syntetyczne pielęgnacja

Rodzaje peruk

Wyróżniamy trzy główne rodzaje peruk:

 • peruki z włosów syntetycznych – są to stosunkowo tanie peruki i zazwyczaj kupowane są w celu noszenia okazjonalnego. W tej grupie znajdują się również peruki nadające się do noszenia dla osób, które utraciły włosy wskutek postępującej choroby lub starzenia – są to tzw. peruki syntetyczne wysokiej jakości wykonane z kanekalonu, który w dobrym stopniu imituje ludzki włos, zarówno w wyglądzie, jak i zachowaniu,
 • peruki z włosa mieszanego – są to peruki, które stanowią tańszy zamiennik w stosunku do peruk w 100% naturalnych. Są tańsze od peruk wykonanych z włosa naturalnego i bardzo dobrze imitują ich wygląd,
 • peruki naturalne – najdroższe peruki na rynku. Są świetnym wyborem dla osób, którym zależy na najbardziej naturalnym wyglądzie i wysokiej jakości wykonania.

Farbowanie i strzyżenie peruk

Czy można strzyc i farbować peruki? Każdy rodzaj peruk nadaje się do strzyżenia, jednak powinna to robić osoba doświadczona i zajmująca się tym zawodowo. Farbowanie peruk syntetycznych nie jest zalecane, ponieważ może to doprowadzić do nieodwracalnego zniszczenia peruki. W przypadku peruk z włosa naturalnego możliwe jest delikatne tonowanie włosów, jednak zalecamy, aby takie zabiegi wykonywał doświadczony fryzjer.

Podsumowując, peruka to według definicji nakrycie głowy, zwykle w formie kunsztownej fryzury. W praktyce jednak jest ona dla wielu osób drogą do pozbycia się kompleksów i poprawy jakości życia. Ale pamiętajmy również o tym, że może być wykorzystywana w przez wiele osób jako forma wyrażania siebie, krótkotrwała zmiana wizerunku.

Peruki syntetyczne na miarę Twoich potrzeb

Wysoka jakość, niskie ceny, szybkie dostawy

Przejdź do sklepu