jak ostrzyc peruke

Peruki są doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich tych kobiet, które w wyniku choroby lub agresywnego leczenia utraciły własne włosy, jednak coraz częściej są wykorzystywane również przez te kobiety, którym zależy na szybkiej zmianie wizerunku. Niezależnie od tego, co przyczyniło się do zakupu peruki, wiele kobiet z czasem zaczyna się skarżyć na monotonię. W przeciwieństwie do włosów naturalnych te zastosowane w peruce nie rosną, przez co jesteśmy skazani na tą samą fryzurę przez wiele lat.

Jednym z rozwiązań, które pozwolą wprowadzić zmianę bez konieczności kupowania nowej peruki jest wprowadzenie zmian w tej, którą już posiadasz. Możesz na przykład zdecydować się na strzyżenie. Jednak musisz przy tym pamiętać, jak się do tego przygotować.

Strzyżenie samodzielne – przygotowanie

Strzyżenie peruki najlepiej powierzyć wykwalifikowanemu fryzjerowi. W ten sposób unikniesz ryzyka uszkodzenia włosów. Jeśli przystąpisz do strzyżenia peruki wykorzystując nieodpowiednie narzędzia możesz być niemal pewna, że włókna włosowe ulegną uszkodzeniu, a żywotność Twojej peruki znacząco się skróci.

Jeżeli jednak posiadasz odpowiednie narzędzia i co szczególnie ważne – umiejętności, możesz zdecydować się na samodzielne strzyżenie, jednak pamiętaj przy tym, że peruki należy traktować inaczej niż włosy wyrastające bezpośrednio ze skóry głowy, choć samo strzyżenie wygląda bardzo podobnie.

Aby przystąpić do strzyżenia będziesz potrzebowała ostrych nożyczek, najlepiej fryzjerskich, które wykluczą ryzyko strzępienia końcówek poprzez otwieranie łusek włosowych. Pamiętaj, że odpowiednio ostre narzędzia są ważne również w przypadku strzyżenia peruk syntetycznych, ponieważ zapobiegają nieestetycznemu filcowaniu się pasm.

Dodatkowo pamiętaj o przygotowaniu szczotki z podwójnym włosiem lub grzebienia z szerokim rozstawem. Profesjonalne strzyżenie będzie możliwe wyłącznie po uprzednim właściwym przygotowaniu włosów.

jak ostrzyc peruke blond

Strzyżenie peruki krok po kroku

Przede wszystkim przystępując do strzyżenia peruki musisz wykazać się maksymalną ostrożnością. Pamiętaj, że włosy w peruce nie odrosną, jak w przypadku tych naturalnych, tym samym każdy nieuważny ruch może skutkować koniecznością zakupienia nowej peruki.

 • Krok 1. Jeśli zdecydowałaś się na samodzielne strzyżenie to w pierwszej kolejności powinnaś umieścić ją na odpowiednim stojaku lub główce, a następnie dokładnie rozczesać pasma. Pamiętaj, by wykorzystywać do tego celu wyłącznie odpowiednie szczotki i grzebienie.
 • Krok 2. Przystąp do strzyżenia. Rozpocznij je od pasm dolnych, wydzielając cienkie pasma. To pozwoli Ci znacznie lepiej kontrolować strzyżenie. Przechodząc do kolejnych partii włosów nie zapomnij o konieczności kontrolowania równości strzyżenia, w ten sposób unikniesz ewentualnych nierówności, których wyprowadzenie może być trudne.
 • W przypadku peruki z włosów syntetycznych należy pamiętać o tym, by strzyżenie wykonywać wyłącznie na sucho. W ten sposób unikniesz filcowania się włosów, które mogłoby przyczynić się do zniszczenia peruki.
 • Krok 3. Dokładnie umyj perukę, by pozbyć się ewentualnych pozostałości włosów, które mogłyby działać drażniąco na skórę głowy.

Jak myć perukę?

Jeśli skończyłaś strzyżenie i jesteś zadowolona z uzyskanego efektu, wówczas powinnaś przejść do kroku 3, czyli mycia peruki. Musisz przy tym pamiętać, że w zależności od typu peruki, proces mycia wygląda inaczej. Poniżej przedstawimy Ci, w jaki sposób należy myć perukę, aby nie doprowadzić do jej uszkodzenia.

Mycie peruki z włosów naturalnych

 • Po zakończonym strzyżeniu ponownie dokładnie rozczesz włosy, tak by uniknąć ryzyka występowania kołtunów i splątanych pasm. Pamiętaj o tym, by czesać włosy na stojaku lub główce, w ten sposób znacznie łatwiej będzie Ci się pracowało.
 • W kolejnym kroku polej włosy letnią wodą, może być bezpośrednio z kranu, zaczynając od czubka głowy.
 • Na włosy nałóż 1 łyżkę szamponu do peruk i dokładnie rozprowadź go po całej długości włosów. Pamiętaj o tym, by nie pocierać pasm, a jedynie delikatnie je masować. Dodatkowo musisz pamiętać o tym, by dokładnie wymyć perukę również od strony czepka.
 • Gdy zakończysz mycie dokładnie spłucz szampon zaczynając od nasady peruki. Stosuj letnią wodę.
 • Jeśli chcesz zapewnić dłuższą żywotność swojej peruki, pamiętaj o zastosowaniu balsamu pielęgnacyjnego. Pamiętaj o tym, by spłukać balsam, również zaczynając od nasady.
 • Wypłukane włosy odsącz delikatnie ręcznikiem, a następnie wysusz, stosując chłodny nawiew.

Mycie peruk z włosów syntetycznych

 • Pierwszy etap wygląda podobnie jak w przypadku peruk naturalnych. Należy zadbać o dokładne rozczesanie pasm, by nie dopuścić do dalszego ich plątania podczas mycia.
 • Następnie nalej do miski lub wiaderka ok. 2 litrów letniej wody i rozprowadź w niej 1 łyżkę dedykowanego szamponu. Nie stosuj zwykłych szamponów do włosów. Włókna syntetyczne wymagają odpowiedniej pielęgnacji.
 • Perukę należy umieścić w misce, a następnie pozostawić na około 5 minut. Nie pocieraj, nie szoruj ani nie masuj włosów. W ten sposób mogłabyś doprowadzić do uszkodzenia peruki.
 • Przystępując do płukania wylej wodę z miski i napuść nową, a następnie umieść w niej perukę. Wymieniaj wodę do całkowitego wypłukania szamponu. Podczas ostatniego płukania dodaj do wody 1 łyżkę balsamu, który pozwoli Ci dłużej cieszyć się pięknymi i lśniącymi włosami.
 • Peruki syntetycznej, w przeciwieństwie do tej naturalnej nie należy suszyć suszarką. Umieść ją na stojaku i pozostaw do wyschnięcia.
 • Jak widzisz, strzyżenie peruki nie jest zadaniem mocno skomplikowanym, jednak wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Jeśli jesteś pewna, że będziesz w stanie samodzielnie sobie poradzić z tym zadaniem, możesz podjąć się samodzielnego strzyżenia. Jeśli jednak nie jesteś do końca pewna swoich umiejętności lub nie dysponujesz odpowiednimi narzędziami, wówczas powinnaś udać się do fryzjera, który z pewnością podejmie się tego zadania. Możesz również zdecydować się na zakup nowej peruki, jednak takie działanie z pewnością będzie kosztowniejsze.
 • Jeśli zależy Ci na tym, by móc dopasowywać fryzury do wybranych okazji, bez konieczności ingerencji w ich strukturę możesz zdecydować się na zakup kilku peruk z włosów syntetycznych. Takie peruki będą znacznie tańsze niż te wykonane z włosów naturalnych, dzięki czemu nie obciążą nadmiernie Twojego budżetu. Co więcej, peruki syntetyczne dają znacznie większą możliwość wyboru. Z racji wykorzystania pasm syntetycznych włosów będziesz mogła przebierać w dowolnych długościach i kolorach. Z kolei mając kilka peruk, które będziesz nosić naprzemiennie z pewnością również peruki syntetyczne długo będą zachwycać swoim blaskiem.