Choroba, a także problemy z wypadaniem włosów to dla wielu ludzi problem estetyczny, który poza dyskomfortem może doprowadzić do powstania kompleksów. Niemal każdy sklep, market czy drogeria oferują różne produkty, które mają zapobiec wypadaniu kępek lub większych ilości włosów. Niektórzy, w akcie desperacji, postanawiają nawet przeszczepić sobie włosy. Nie trzeba jednak uciekać do takich rozwiązań – bardzo dobrą alternatywą dla tych zabiegów są włosy doczepiane i, najczęściej w przypadku panów, tupety.

Dla kogo?

Dopinki do włosów przeznaczone są głównie dla pań, które mają problemy z nadmiernym wypadaniem włosów, niskim zagęszczeniem w niektórych miejscach, czy nawet łysieniem. Nie są to jednak jedyne decyzje, dla których kobiety sięgają po ten element charakteryzacji – w łatwy sposób, bez wizyty u fryzjera, każda kobieta może zmienić swój wygląd na jeden dzień, tydzień czy miesiąc (można wyliczać i dłużej).

Bardzo często z włosów doczepianych korzystają osoby, które mają za sobą chorobę nowotworową. Na początku, korzystają oczywiście z peruk, ale wraz z upływem czasu, regeneracją i poprawą kondycji własnych włosów, osoby takie decydują się na ten sposób przedłużania kosmyków. W tym przypadku warto zgłosić się po dodatkowe informacje do lekarza.

Standardowo długie doczepiane włosy to te w granicach od 40 do 60 centymetrów. Przy dobieraniu odpowiedniej długości produktów, trzeba pamiętać o tym, że mierzy się ją od czubka głowy, gdzie kilka taśm jest doczepianych, aby uzyskać efekt. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ nieodpowiednio dobrana długość, może przynieść skutki przeciwne do tych zamierzonych.

Panowie nieco rzadziej korzystają z tej opcji. W ich przypadku, częstszym wyborem jest tupet, który zakrywa najczęściej łysinę, tworzącą się na czubku głowy. Ten produkt bardziej przypomina z wyglądu i funkcjonalności perukę niż dopinki.

doczepiane włosy 3

Doczepiane włosy- rodzaje.

Istnieją dwa, główne typy produktów tupetów i doczepianych włosów – syntetyczne oraz naturalne. Te pierwsze, zwane włosami pół-naturalnymi, wykonane są z różnych surowców, które mają imitować wygląd włosów naturalnych, choć w świetle odbijają nienaturalny blask.

Drugi typ to martwe, obcięte włosy ludzkie, których struktura różni się głównie ze względu na region, z którego pochodzą. Wyróżnia się cztery rodzaje:

 • Włosy europejskie – najbardziej rozpowszechniony typ włosów naturalnych. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością, bardzo dobrym wykonaniem oraz niską tendencją do plątania się. Jeśli zdecydujesz się na ten typ, możesz je farbować pod wybrany kolor. Dzięki temu, dopinki doskonale imitują włosy naturalne. Z racji szerokiego dostępu, nierzadko w sklepie(ach) pojawiają się nowe dostawy, w różnych wersjach kolorystycznych.
 • Włosy indyjskie – grube, ale delikatne, świetnie się układają. Produkty indyjskie charakteryzują się niską wilgotnością, przez co wymagają dość dużej pracy nad utrzymaniem ich w dobrej kondycji. Wynika to z faktu, że większość kobiet w Indiach nie stosuje żadnych kosmetyków poprawiających ich stan. Gdy zdecydujesz się na ten zestaw przedłużenia, możesz podwyższyć ich jakość, poprzez pielęgnację odpowiednimi kosmetykami, szeroko dostępnymi na naszym rynku.
 • Włosy azjatyckie – najlepsze, pod względem jakości, ze wszystkich opisywanych produktów, doczepiane włosy. Grube, wytrzymałe i doskonale proste. Niestety, nie są zbyt popularne w Polsce, ze względu na to, że rzadko naturalnie współgrają z barwą naturalnych włosów. Ze względu na odległość i trudność w logistyce dostawy, te produkty dany sklep zamawia najczęściej na życzenie, co powoduje do dostosowaniu odpowiedniej ceny do jakości.
 • Włosy słowiańskie – ze względu na region, z którego pochodzi większość klientek rodzimego rynku, są to najlepiej dopasowujące się włosy, do urody kobiet z kraju nad Wisłą. Od włosów europejskich różnią się jedną cechą – włosy słowiańskie nie nadają się zazwyczaj do farbowania, przez należy odpowiednio dobrać kolor produktów, jednak szeroka gama kolorystyki, sprawia, że możesz spokojnie dobrać je do własnej barwy naturalnej. Sklep jest zazwyczaj w stanie pomóc. Najczęściej włosy słowiańskie są w stanie odpowiedzieć naszym oczekiwaniom pod względem jakości.

doczepiane włosy 2

Metody przedłużania włosów – clip in, sposób „kanapkowy” i inne.

Bardzo ważną kwestią jest wybór jednej z metod. W przypadku tej decyzji, należy kierować się zamierzonym efektem, stanem Twoich włosów naturalnych czy kwotą przeznaczoną na ten cel. Cztery, najbardziej popularne opcje, dostępne na rynku to:

 1. Tape on – zwana także metodą kanapkową. Najmniej inwazyjna z metod i prowadząca do największego zagęszczenia rzadkich kosmyków – włosy tape on są umieszczone na taśmie wytworzonej z silikonu są łączone z naturalnymi włosami. W zależności od tego, na czym nam zależy (wydłużenie czy zagęszczenie skóry) stosuje się od 8 do 18 takich pasków silikonowych. Efekt, w zależności od tempa odrastania naturalnego owłosienia. Zalecana dla kobiet, które mają delikatne włosy naturalne.
 2. Clip in – pozwala na samodzielne przedłużanie, bez konieczności wizyty u fryzjera. Jedna z najbardziej popularnych metod przedłużania. W przypadku wyboru tej opcji, należy przedłużyć naturalne kosmyki wyposażonymi w klips dopinkami, pamiętając o tym, aby zdejmować je na noc, dzięki czemu możesz utrzymać włosy w dobrej kondycji.
 3. Metoda keratynowa – doczepiane włosy i te naturalne są ze sobą łączone. Spoiwem jest keratyna. Ta opcja wymaga wizyty u fryzjera ze względu na konieczność użycia wysokiej temperatury do zespolenia obu elementów. Taki efekt utrzymuje się maksymalnie trzy miesiące. Nie jest to zabieg przeznaczony dla każdej z Pań – te, które posiadają cienkie, łamliwe i mające tendencję do wypadania włosy, powinny z niego zrezygnować. W przypadku wyboru tej metody warto znaleźć dodatkowe informacje.
 4. Ringi – doczepiane włosy na ringi, są bardzo podobnym sposobem do przedłużania naszych włosów za pomocą keratyny, jednak zamiast stosowania tego spoiwa, stosuje się obrączkę, wykonaną zazwyczaj z metalu, co przy odpowiednim doborze kolorów włosów daje świetny i bardzo naturalny efekt wydłużenia. Efekt utrzymuje się mniej więcej tyle samo czasu, co w przypadku poprzedniego sposobu, jednak nie wymaga on wizyty u fryzjera. Taśmy łączy się z naturalnymi włosami w dowolnej temperaturze, przez co, osoby, które nie mogą korzystać z metody keratyną, stosują tę opcję przedłużania włosów. Należy jednak sprawdzić, czy nie mamy uczulenia na tworzywo, z którego wykonany jest ring.

Podsumowanie – włosy clip in najpopularniejsze

Warto pamiętać, że w przypadku, gdy chcemy zmienić nieco wygląd na krótki czas, nie warto inwestować w droższe, wymagające wizyty u fryzjera sposoby przedłużania włosów. Opcją, która jest w takim wypadku najlepsza to clip in. Każdy specjalistyczny sklep powinien oferować najwyższej jakości produkty, zarówno w przypadku doczepianych kosmyków naturalnych jak i w przypadku wersji syntetycznych.

Te drugie musu charakteryzować jak najlepsze imitowanie barw i kolorów włosów naturalnych oraz to, aby surowce, z których wykonano dopinki, charakteryzowała wysoka jakość.

Najważniejsze porady:

 • dobierz odpowiednią długość doczepianych pasm (najpopularniejsze to 40, 50 i 60 centymetrów),
 • z rozwagą potraktuj wybór typu dopinki lub tupetu. Kieruj się swoimi możliwościami dbania o doczepione kosmyki, zasobnością swojego portfela i zamierzony efekt,
 • jeżeli potrzebujesz zmienić wygląd na chwilę, rozejrzyj się za najprostszym rozwiązaniem, metodą typu clip in,
 • w przypadku wyboru wyżej wymienionej opcji, musisz pamiętać, 0 tym, aby doczepiane włosy mierzyć od nasady włosów, ponieważ tam należy wpiąć kosmyki,
 • jeśli twoje naturalne kosmyki mają tendencję do wypadania, łamliwości czy są w słabej kondycji, nie decyduj się na sposób keratynowy,
 • zwracaj uwagę na jakość produktów,
 • w przypadku, gdy chcesz dodać doczepiane włosy na dłuższy czas, wybierz tzw. metodę „kanapkową” lub ringi,
 • w przypadku zakupu obrączek spinających dopinki i naturalne włosy, warto sprawdzić, z jakiego metalu są wykonane i czy nie masz uczulenia na to tworzywo,
 • w przypadku problemów skórny głowy po nieprawidłowo przeprowadzonym zabiegu metodą keratyny, należy zasięgnąć informacji u specjalisty-dermatologa. By zapobiec takim problemom, warto udać się do renomowanego i polecanego fryzjera.