Peruka naturalna pozwala wielu z nas na uzyskanie pięknej fryzury. Ułożone włosy w wymarzonym kolorze dodają nam pewności siebie i odwagi, aby kroczyć przez ulicę z dumnie podniesioną głową. Częste noszenie peruki będzie wpływać na jej nieuniknioną eksploatację. Prawidłowe mycie pozwala na zachowanie naturalnych włosów w idealnym stanie nawet przez kilka dni. Jak to robić? Zapraszamy do artykułu!

Dlaczego pielęgnacja peruki jest tak ważna?

Sposób, w jaki traktujemy naszą perukę, przekłada się na jej wygląd i żywotność. Przy odpowiedzialnym dbaniu, peruka naturalna może być użytkowana nawet przez 4 lata w nienaruszonym stanie. Na pielęgnacje peruki składa się jej czyszczenie oraz sposób przechowywania. Czyszczenie pozwala włosom na zachowanie blasku i miękkości, oraz wpływa na podatność na układanie i stylizowanie. Włosy wykorzystywane w perukach są o wiele bardziej podatne na zniszczenia i działanie czynników zewnętrznych niż włosy własne. Pasma podczas naturalnego wzrostu pokrywa wytwarzany przez skórę głowy łój. Stanowi barierę ochronną, której brakuje w przypadku włosów ściętych. Brak naturalnej ochrony można zrekompensować poprzez regularne mycie peruki i przechowywanie jej w odpowiednim miejscu.

Jak często myć perukę?

To, jak często powinno się myć perukę naturalną, zależy od intensywności i częstotliwości jej zakładania. Za optymalny okres przyjmuje się tydzień noszenia. Zbyt częste czyszczenie włosów może spowodować naruszenie struktury włosa. Wynikiem tego będzie widoczna suchość, matowość, a w najgorszym wypadku skrócenie żywotności peruki. Stosując do włosów kosmetyki stylizujące, takie jak lakiery czy żele, peruka może wymagać częstszego mycia. Podobnie jest w przypadku prowadzenia szczególnie aktywnego trybu życia.

Nie zapominajmy, że peruka to nie tylko włosy, ale także czepek, który ma bezpośredni kontakt ze skórą głowy. Noszenie pod właściwy czepek peruki dodatkowego, silikonowego lub koronkowego czepka tworzy barierę chroniącą perukę przed kontaktem z wytwarzanym sebum. Zapominanie o czyszczeniu czepka będzie skutkować rozwojem bakterii, które mogą spowodować powstawaniem na skórze głowy stanów zapalnych, a nawet i poważniejszych infekcji. 

Jakim szamponem myć perukę naturalną?

Peruki naturalne powstają wyłącznie z ludzkich włosów. Pozwala to na używanie do ich czyszczenia identycznych produktów, jakie wykorzystujemy do mycia włosów własnych. Szczególnie poleca się szampony do włosów suchych i zniszczonych. Włosy w peruce nie mają zdolności autoregeneracji, dlatego nie powinno się stosować do ich mycia zbyt mocnych kosmetyków. Po wypraniu peruki warto nałożyć na włosy nawilżającą odżywkę i pozostawić ją do maksymalnie 40 minut. Zbyt długi czas trzymania maski powoduje spulchnienie włosa, co skutkuje nadmiernym puszeniem. Szampon do umycia peruki nie powinien zawierać w składzie parabenów oraz związków siarczanowych. To mocne substancje, które mogą wpływać na naruszenie naturalnej bariery ochronnej włosa. Efektem tego będzie utrata blasku, wypłowiały kolor i widoczna suchość fryzury.

Mycie peruki – krok po kroku

1. Rozczesz włosy peruki

Bez tego nie ma co ruszać dalej! Nierozczesanie peruki przed myciem może skutkować poplątaniem się włosów i powstaniem tzw. kołtunów, których nie damy rady się pozbyć. Rozczesując pasma, zacznij od końcówek, a następnie kieruj się coraz wyżej. Rób to dokładnie i nie szarp włosów. Najlepiej sprawdzi się do tego grzebień z szeroko rozstawionymi zębami. 

2. Zamocz perukę

Zadbaj o to, aby wszystkie pasma zostały zamoczone. Perukę naturalną możesz zanurzyć bezpośrednio pod strumieniem bieżącej wody. Pasma polewaj od góry po same końce. Woda powinna być letnia. Pamiętam, że zbyt zimna woda może wraz z szamponem nie usunąć wszystkich zanieczyszczeń. 

3. Zaaplikuj szampon

Szampon nakładaj od nasady po końcówki włosów. Ilość 1 łyżki stołowej pokryje całą długość pasm peruki. Szampon rozprowadź przy pomocy palców lub grzebienia z szerokim rozstawem zębów.

4. Umyj czepek

Wnętrze peruki ma bezpośredni kontakt ze skórą głowy, która wydziela sebum. Wyczyść dokładnie czepek, delikatnie go ugniatając, uważając jednocześnie na włosy.

5. Spłucz perukę

Umytą perukę naturalną spłucz pod strumieniem letniej wody od nasady aż do dołu. Nie zapomnij o spłukaniu wnętrza czepka, które również miało kontakt z szamponem. 

6. Nałóż odżywkę

To opcjonalny krok, który warto jednak wykonać, chociaż co drugie mycie peruki. Odsącz nadmiar wody z włosów i nałóż na pasma nawilżającą maskę. Jeśli obawiasz się, że włosy mogą być zbyt oklapnięte u nasady, zaaplikuj odżywkę od wysokości ucha w dół. Po określonym czasie spłucz dokładnie kosmetyk pod letnią, bieżącą wodą.

7. Osusz perukę 

Po zakończonym myciu odsącz nadmiar wody, a następnie osusz perukę ręcznikiem. Nie pocieraj włosów, a jedynie lekko odgniataj pasma. Najlepiej, aby peruka wyschła w swoim tempie pozostawiona w bezpiecznym miejscu w temperaturze pokojowej. Jeśli zależy ci na czasie, możesz użyć suszarki, wykorzystując chłodny nawiew. 

Co poza myciem?

Czyszczenie peruki to kluczowa rola w jej pielęgnacji. Regularne mycie zapewni włosom świeżość i lekkość. W dbaniu o perukę ważną rolę odgrywa wcześniej wspomniany sposób przechowywania. Przy każdorazowym zdjęciu peruki najlepiej odkładać ją na specjalny stojak lub głowę manekina. Zapobiega to odgnieceniem włosów i zdeformowaniem ogólnego kształtu fryzury. Stojak powinien znajdować się z dala od źródeł silnych zapachów, ponieważ naturalne włosy łatwo je chłoną.

Jeśli nie planujesz nosić konkretnej peruki w najbliższym czasie, włóż ją do pustego szczelnego kartonu lub pojemnika. Umieść go w zacienionym miejscu z dala od ewentualnych źródeł wilgoci. Umyta i luźno odłożona peruka nie powinna się odkształcić, a po wyjęciu będzie gotowa do ponownego założenia.

Peruka naturalna to produkt premium, który pozwala użytkowniczkom na uzyskanie niepowtarzalnej i realistycznie wyglądającej fryzury. Dzięki prawidłowemu myciu włosy nie stracą swojego blasku i intensywnego koloru. Dbaj o perukę jak o swoje własne włosy!