Jesień to sezon, w którym nasze włosy często nie chcą współpracować. To samo dotyczy peruk, które przy niekorzystnej pogodzie mogą mieć tendencję do elektryzowania się i plątania. Odpowiednia i systematyczna pielęgnacja może znacznie pomóc w trzymaniu naszych drugich włosów w ryzach. Przedstawiamy rady, które pomogą w utrzymaniu peruki w dobrym stanie nawet przy niepogodzie. Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Zadbaj o nawilżenie

Peruki naturalne i peruki syntetyczne, tak samo jak własne włosy, wymagają odpowiedniego nawilżenia. Stosowanie kosmetyków obciąża włos i stanowi swoistą ochronę przez niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Peruki naturalne mają taką samą fakturę jak włosy własne, dlatego do ich pielęgnacji można używać kosmetyków dedykowanych włosom suchym i zniszczonym. Peruki syntetyczne wymagają z kolei produktów dedykowanych, które można nabyć w niektórych sklepach z perukami. W jaki sposób aplikować kosmetyki nawilżające? Warto stosować je podczas każdorazowego czyszczenia peruki. Myjąc perukę z włosów naturalnych nawilżającą odżywkę należy nałożyć na całość włosów. Po odczekaniu kilku minut spłukujemy kosmetyk pod bieżącą, letnią wodą. W przypadku peruk syntetycznych balsam nawilżający dobrze jest dodać do wody, którą będziemy spłukiwać szampon. Produktów z włókien syntetycznych nie należy umieszczać pod bieżącą wodę, ponieważ jej ciśnienie może odkształcić delikatne pasma. Zabieg nawilżania najlepiej wykonać w misce. Poza nakładaniem balsamów odżywczych podczas mycia, warto zaopatrzyć się w odżywki bez spłukiwania w sprayu, szczególnie w przypadku włosów naturalnych. Kosmetyk nawilży włos, a jednocześnie ułatwi rozczesywanie i stylizację.

Unikaj czapek

Nie od dzisiaj wiadomo, że sezon noszenia czapek nie służy naszym włosom. Podobnie jest w przypadku peruk. Noszenie czapek i ściąganie ich przy każdym wejściu do pomieszczenia może mechacić włos, a w najgorszym przypadku go urywać. Peruka sama w sobie jest swoistą czapką, ponieważ chroni głowę przed zimnem, więc dodatkowa ochrona nie jest konieczna. Jeżeli jesteś osobą, która łatwo marznie, lepszym rozwiązaniem przy noszeniu peruki będą nauszniki. Ogrzewają uszy, które najłatwiej tracą temperaturę i nie będą powodować tarcia włosów naszej peruki. Warto zwrócić również uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany nasz szalik. Nosząc perukę najlepiej ubierać gładki szal, ponieważ dodatkowe, wystające elementy mogą haczyć włosy i je urywać.

Peruki a duża wilgotność i wiatr

Wiatr i deszcz nie są sprzymierzeńcami w utrzymaniu nienagannej fryzury. Przy wietrze i wysokiej wilgotności włosy mogą się plątać, a późniejsze rozczesanie nie będzie łatwe. Pomocne mogą okazać się sera silikonowe. Wygładzą naturalny, jak i syntetyczny włos, dociążą, co przyczyni się do mniejszego plątania. Przed wyjściem w peruce na niepogodę warto upiąć włosy. Niski warkocz lub kucyk sprawią, że włosy się nie poplączą i nie będą nam przeszkadzać przy silnym wietrze. Jeżeli mamy wybór, peruki syntetyczne wysokiej jakości będą lepszym wyborem na deszczowy dzień niż peruki naturalne, ponieważ sztuczne włókno nie będzie chłonąć wilgoci i rozpulchniać włosa. Po powrocie do domu i zdjęciu peruki, powinno umieścić się ją na stojaku, żeby mogła wyschnąć sama w temperaturze pokojowej. Jeśli złapał nas mocny deszcz, a zapomniałyśmy parasolki, po wyschnięciu warto byłoby umyć perukę, a następnie użyć preparatu nawilżającego i nałożyć serum silikonowe.

Promieniowanie UV

Nie tylko sezon jesienno-zimowy to czas, kiedy nasza peruka może potrzebować dodatkowej ochrony. Latem, kiedy świeci najmocniejsze słońce wydzielane są większe ilości szkodliwego promieniowania UV. Peruki z włosów naturalnych pod wpływem intensywnych promieni mogą szybko tracić nawilżenie, stając się suche i matowe w dotyku. Może wiązać się to z większą tendencją do plątania się. Peruki syntetyczne są wykonane z włókien sztucznych, które pod wpływem intensywnego światła mogą tracić kolor, dlatego nie powinno się wystawiać ich na długotrwałą ekspozycję na słońcu. W sklepach z perukami można znaleźć specjalistyczne środki pielęgnacyjne, które chronią przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Jeśli wiemy, że nasz pobyt pod gołym niebem będzie stosunkowo długi, warto dodatkowo nałożyć na głowę chustkę z gładkiego materiału, która częściowo ochroni włosy. Jest jednak druga strona medalu, o której warto wspomnieć. Peruki damskie dodatkowo grzeją naszą głowę, szczególnie jeśli pod spodem, aby swoje własne, grube włosy. Długotrwałe przebywanie na pełnym słońcu w gorący dzień może być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Przegrzanie się organizmu może skutkować wystąpieniem udaru słonecznego, dlatego dobrze rozważnie planować wyjścia w upalne dni.

Zadbaj o prawidłowe przechowywanie

wlosy peruki sklep

To, jak na co dzień dbamy o naszą perukę, będzie mieć przełożenie na to, jak włosy zachowują się w niekorzystnych warunkach. Oczywiście nie oznacza to, że przy prawidłowej pielęgnacji i przechowywaniu peruka zachowa się nienagannie podczas ulewy i wichury. Jeśli jednak nie nawilżamy peruki, rzadko ją rozczesujemy, jednorazowe wyjście w niepogodę może skutkować tym, że włosy będą poplątane tak, że nie damy rady jej rozczesać i jedynym ratunkiem będą nożyczki. Warto traktować perukę tak, jak dbałybyśmy o swoje własne włosy. Kilka dodatkowych minut na nałożenie balsamu po jej umyciu to nie dużo, a znacznie przełoży się na jakość włosów i ich żywotność. Peruka, której nie planujemy używać w najbliższym czasie, powinna po czyszczeniu i wyschnięciu zostać umieszczona w pokrowcu lub kartonie, który odłożymy w suche, zacienione miejsce. Wtedy nasza peruka jest zawsze gotowa do założenia.

Jak chronić perukę – podsumowanie

Peruki, tak samo jak nasze własne włosy, wymagają odpowiedniego traktowania. Jeśli zależy nam na jak najdłuższym okresie jej użytkowania, warto zadbać o prawidłową pielęgnację i przechowywanie. Peruki naturalne można myć i nawilżać kosmetykami do włosów zniszczonych i suchych, które są do dostania w każdej drogerii. Produkty do peruk syntetycznych najlepiej zakupić w Internecie.

Dostępne na Hairly tanie peruki z pasm syntetycznych oraz naturalne peruki to produkty najwyższej jakości. Prawidłowo pielęgnowane mogą posłużyć nam w nienagannym stanie nawet do kilku lat. Wszystkie produkty w asortymencie są szczegółowo opisane, znajdziesz tam informacje na temat przechowywania i pielęgnacji. Hairly oferuje możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji dla każdego klienta. Jeśli masz pytania dotyczące konkretnej peruki, masz problem z dokonaniem wyboru – skontaktuj się z nami już dziś. Nasz sklep oferuje szeroki wybór produktów, a asortyment stale jest poszerzany o coraz to nowe modele peruk. Szybka dostawa i darmowe zwrotu pozwalają na przymierzenie peruki w domu i odesłanie jej, jeśli nie spełnia naszych oczekiwań. Jeżeli na stronie nie znalazłaś wymarzonego modelu, wykonamy dla ciebie zamówienie indywidualne według wspólnie opracowanego projektu.