Problem łysienia może dotykać zarówno kobiet, jak i mężczyzn, niezależnie od wieku. Może być wywołany różnorodnymi czynnikami, od uwarunkowań genetycznych, przez liczne choroby, aż po nadmierny stres. Jednak zawsze łączy go wspólny mianownik. Osoby, u których występuje nadmierne wypadanie włosów tracą pewność siebie i muszą zmagać się z dodatkowym kompleksem, jakim są pojawiające się prześwity między włosami.

Skutecznym rozwiązaniem doraźnym mogą się okazać peruki, które pozwalają na natychmiastową poprawę samopoczucia osoby zmagającej się z problemem łysienia. Rozwój rynku perukarskiego sprawił, że obecnie dostępne peruki, również te z włosów syntetycznych potrafią skutecznie zastąpić włosy naturalne. Dzięki temu nikt nie zorientuje się, że Twoja nowa, piękna fryzura, jest wynikiem odpowiednio dobranej peruki.

Główne przyczyny łysienia

Wraz z wiekiem kondycja naszych włosów ulega osłabieniu, przez co zaczynają one wypadać. Kolejnym czynnikiem, który może wpłynąć na intensywność wypadania włosów jest długotrwała ekspozycja na stres. Jeśli jednak jesteś osobą stosunkowo młodą, prowadzisz zdrowy tryb życia, a zauważyłaś, że Twoje włosy intensywnie wypadają, prawdopodobnie jest to wywołane procesem chorobowym.

Niektóre choroby mogą prowadzić do osłabienia, a niekiedy również całkowitego niszczenia cebulek włosowych, co prowadzi do łysienia. Jakie najczęstsze choroby mogą prowadzić do nadmiernego wypadania włosów? O tym dowiesz się poniżej.

łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe

Przypadłość ta znacznie częściej dotyczy mężczyzn (60%), niż kobiet (40%) i w zależności od płci, różni się również przebiegiem. U mężczyzn włosy wypadają szczególnie w okolicach skroni, co prowadzi do powstawania zakoli, a także na czubku głowy. W przypadku kobiet, włosy wypadają głównie na czubku głowy.

Za łysienie androgenowe odpowiadają czynniki genetyczne. Przypadłość ta może się pojawić u osób w każdym wieku. Za jej rozwój odpowiada pochodna testosteronu. Jako, że mężczyźni naturalnie mają wyższy poziom tego hormonu, choroba w ich przypadku przybiera bardziej agresywnego charakteru i może prowadzić nawet do całkowitego wyłysienia. Wówczas panowie najczęściej godzą się z nową „fryzurą”. Jednak w przypadku kobiet postępujące łysienie może znacząco obniżyć samopoczucie.

Prześwity na czubku głowy można leczyć farmakologicznie bądź zdecydować się na transplantację włosów. Jednak metody te nie zawsze gwarantują pełną skuteczność i są kosztowne. Najlepszym rozwiązaniem może się okazać wówczas peruka lub tupet/topper, które pozwolą na natychmiastowe zamaskowanie łysych obszarów.

Łysienie plackowate

Ta autoimmunologiczna choroba skóry stanowi główną przyczynę łysienia i zdecydowanie częściej dotyka kobiet. W jej przebiegu powstają niebliznowaciejące łysienia, które pojawiać się mogą na całym ciele, również na rzęsach i brwiach. Choroba najczęściej ujawnia się jeszcze przed osiągnięciem trzydziestego roku życia, przez co osoby cierpiące na tę przypadłość muszą się zmagać z licznymi kompleksami.

W wyniku autoagresji immunologicznej mieszki włosowe są niszczone przez organizm osoby chorej. To prowadzi do rozwoju stanu zapalnego, a następnie do wzmożonego wypadania włosów oraz upośledzenia ich możliwości wzrostowych. Wraz z rozwojem choroby zaobserwować można pojawiające się nierównomierne, łyse placki. Po ustąpieniu stanu zapalnego mieszki włosowe odzyskują zdolność do wzrostu włosów.

łysienie inne

Łysienie anagenowe

Takie łysienie możemy zaobserwować u osób w trakcie leczenia onkologicznego, a także stosujących długotrwałe głodówki. W łysieniu anagenowym zaobserwować można zwężenie włosa na wysokości trzonu oraz powstające liczne pęknięcia. Do zmiany w strukturze włosa dochodzi na skutek działania toksycznych czynników stanowiących podstawę leczenia w ramach chemioterapii, radioterapii oraz w leczeniu lekami cytostatycznymi.

Jako, że w łysieniu anagenowym nie dochodzi do uszkodzenia macierzy włosa, te zaczynają odrastać bezpośrednio po zakończeniu leczenia. Jednak aby osoba poddana agresywnemu leczeniu mogła już w jego trakcie poczuć się lepiej, liczne sklepy oferują specjalistyczne peruki z włosów naturalnych, polecane przy leczeniu onkologicznym.

Trichotillomania

Jest to zaburzenie psychiczne z kategorii natręctw, które objawia się niekontrolowanym wyrywaniem włosów. Do rozwoju zaburzenia może dojść w wyniku przebytej traumy. W przebiegu zaburzenia osoba chora głównie wyrywa włosy z głowy, jednak może również wyrywać rzęsy, brwi czy inne owłosienie.

Dla pełnej skuteczności leczenia konieczne jest połączenie metod farmakologicznych ze skuteczną psychoterapią. W przypadku agresywnego wyrywania włosów może dojść do uszkodzenia cebulek, przez co włosy będą potrzebowały czasu, zanim całkowicie odrosną.

Przyczyn postępującego łysienia może być naprawdę wiele. Niezależnie od tej, która dotyczy akurat Ciebie, możesz sobie pomóc, sięgając po najwyższej jakości peruki. Wybierając te, z włosów naturalnych zyskasz wyjątkowo realistyczny efekt. Z kolei decydując się na zakup peruki syntetycznej, będziesz mogła przebierać w różnorodnych kolorach i fryzurach.